Mūro darbai PalangaTradicinio mūro sienos turi savo taisykle ir reikalavimus, kurių pravartu laikytis.

Prieš užsakant medžiagas mūro darbams statytojui kyla klausimas: kiek reikės pirkti blokų ar plytų. Žinant kiek mūro sienos turi kvadratinių metrų, tai nesunku padaryti.
Pirmiausia reikia apskaičiuoti kiek blokų bus viename kvadratiniame metre. Prie bloko aukščio (h1) pridedame horizontalios siūlės aukštį (h2) (h1+h2=h), o prie blokelio ilgio (a1) pridedame vertikalios siūlės plotį (a2) (jeigu yra vertikali siūlė) (a1+a2=a). Skaičiuojame metrais. Šiuos skaičius dalijame iš vieneto: 1/h/a = b. Skaičius b ir bus blokelių skaičius viename kvadratiniame metre. Padauginę jį iš kvadratinių metrų gausime skaičių kiek reikės namui blokelių. Rekomenduojame blokelių pirkti apie 2 – 5 procentų daugiau, nuo paskaičiuoto kiekio, nes užbaiginėjant eiles ir prie angų tenka blokelius skelti, pjauti. Mūrijant su cemento-kalkių skiediniu mūro siūlė bus 10-12 mm, o su plonasluoksniu skiediniu 2-3 mm.

Pvz.: namo sienos – 210 kv. m. Mūrysim ant plonasluoksnio skiedinio be vertikalių siūlių iš blokelių, kurių aukštis 198mm, ilgis 340 mm. Apskaičiuojam1 kv. metro blokelių poreikį: 198+2=200 mm = 0,2 m; 340 mm = 0,34 m; 1:0,2:0,34=14,7. Gaunam, kad 1 kv. m. reikės 14,7 vnt. blokelio. 210 x 14,7 = 3087 vnt. blokų reikės visam namui.

Statybinės plytos Lietuvoje gaminamos tokių matmenų: 250 x 120 x 88 mm (apdailos plytų matmenys būna įvairūs). Naudojant 88 mm aukščio plytas vienam kvadratiniam metrui, kai mūro storis – 250 mm, sumūryti prireiks 80 vnt. plytų ir 0,053 m³ skiedinio. Žinodami mūro gaminių matmenis labai greitai galime įvertinti ir atliktų darbų kiekius.

Pavyzdžiui, kai mūrijama 88 mm aukščio plytomis, mūro siena iš 10 eilių plytų sudaro 1 m aukštį.

Skiediniai ir pagrindas

Dažniausiai tradiciniam plytų mūrui naudojamas sudėtinis cemento-kalkių skiedinys. Gali būti naudojami ir paprasti (cemento, kalkių ir molio) skiediniai. Blokeliai yra mūrijami arba ant cemento-kalkių skiedinio arba ant plonasluoksnio skiedinio (liaudiškai „klijų“). Silikatinius ir akyto betono blokelius, dėl jų matmenų tikslumo, galima mūryti ir ant cemento-kalkių skiedinio ir ant plonasluoksnio skiedinio. Mūrijant ant pastarojo, sumažėja išlaidos vidaus sienų apdailai: užtenka plono tinko sluoksnio ir galima dažyti ar tapetuoti. Tuo tarpu keraminius ir keramzitinius blokus mūrijama tik ant cemento-kalkių skiedinio. Prieš pradedant mūryti sienas reikia pasirūpinti, kad pagrindas būtų švarus. Kad sienos būtų apsaugotos nuo kapiliarinės drėgmės, kylančios nuo šlapio grunto, turi būti įrengiamas hidroizoliacinis sluoksnis. Specialistai rekomenduoja kloti tam skirtą elastingą, profiliuotu paviršiumi pamatų plėvelę. Ji nepraleidžia kapiliarinės drėgmės į sienas, neplyšta, profiliuotas paviršius užtikrina gerą skiedinio sukibimą su pagrindu.

Darbų eiliškumas

Dabar, kai pagrindas paruoštas, galima pradėti mūryti sienas. Pirmiausia reikia „pakelti“ kampus. Kampų išlaikymas tikrinamas pagal šabloną. Eilių horizontalumas tikrinamas gulsčiuku. Kampų vertikalumas tikrinamas svambalu arba gulsčiuku. Kai du kampai „pakilo“ maždaug iki 0,6–1,2 m, tarp jų mūrijamos sienos eilės. Kad eilės būtų tiesių linijų, tarp kampų įtempiama plona virvutė. Nustatyta, kad didžiausias darbo našumas būna kai mūrijamos sienos aukštis yra apie 0,6 m virš pagrindo, ant kurio stovi mūrininkas. Todėl pastato siena suskirstoma 1,2 m aukščio klodais.

Svarbiausia taisyklė

Mūrijant labai svarbu laikytis, kad kiekvienos eilės plytos perdengtų žemiau esančios plytų eilės vertikalias siūles. Tuo atveju slėgis pasiskirsto vienodai žemiau esančiose mūrinio eilėse ir daro jį monolitišką. Tai yra mūrijimo taisyklė. Ji galioja ir blokams. Pažeidžiant ją, mūrinys susiskirsto stulpeliais, o jį perkrovus, gali suirti. Taip pat svarbu tinkamai „surišti“ kampus. Sienų kampuose blokų perrišos dydis turi būti nemažesnis kaip bloko plotis. Mūrijant kvadratinius blokus, privaloma kiekvieną kampą armuoti nerūdijančia viela. Be abejo, gali atsitikti, kad ši taisyklė bus pažeidžiama dėl architektūrinių sumanymų.

Tuo atveju reikės imtis priemonių mūrui sustiprinti, pavyzdžiui, armuoti. Armuojant mūrines konstrukcijas, kurios vėliau bus tinkuojamos, armatūros galai turi išsikišti 2–3 mm vienoje iš vidinių mūrinio plokštumų, nes taip bus lengviau kontroliuoti armavimą.

Fasado mūrijimas

Reikia žinoti, kad pagrindiniai lauko sienos priešai – vanduo ir šaltis, o kartu jie padaro didžiausią žalą lauko sienoms. Daug dėmesio reikia skirti siūlėms fasado pusėje. Apdailos sienų gedimo priežastys yra ne tik plytos, o daugeliu atvejų – atmosferinį vandenį praleidžiančios sienų siūlės. Iš fasado pusės reikia gerai sutankinti siūles gyliu iki 15–20 mm. Pageidautina, kad siūlių paviršius būtų sulygintas su plytų paviršiumi. Nerekomenduojama iškraipyti siūlių formos. Mūrijant reikia saugoti sienas nuo lietaus patekimo ant plytų. Šiuo tikslu sienos iš viršaus dengiamos plėvele arba kita hidroizoliacine medžiaga. Lauko sienoms mūryti rekomenduojama naudoti specialius hidroizoliacinius mišinius.

Lauko sienų ilgaamžiškumui padidinti gamintojai rekomenduoja padengti sienas iš fasado pusės hidrofobiniu skysčiu, nes tai apsaugo sienas nuo įmirkimo. Šiuo hidrofobiniu skysčiu prieš mūrijimą padengus keramines apdailos plytas galima išvengti druskų išsimušimo sienose. Turi būti įrengiamas ir vėdinimo oro tarpas tarp apdailos mūro ir šilumos izoliacijos. Jis turi būti ne mažesnis nei 4 cm.

Jeigu vėdinimo oro tarpas nebus įrengtas, tai lietaus vanduo, patekęs per siūles, skverbsis gilyn ir drėgmė atsiras termoizoliacijoje. Sudrėkus termoizoliacija, mažėja šiluminė varža. Be to esant neigiamai temperatūrai, plytų siūlėse ir plytose esantis vanduo užšąla, išsiplečia ir ardo plytas. Taip pat tarp nešančio ir apdailos mūro turi būti įrengti nuo korozijos apsaugoti metaliniai ryšiai. Lauko sienų ilgaamžiškumą padidins įrengti karnizai bei tinkamai įrengta lietaus nuvedimo nuo stogo sistema.