Kaip kloti laminatą?

Grindų įrengimas PalangaLaminato klojimas – gana greitai atliekamas darbas. Šio darbo sudėtingumas ir trukmė labai priklauso nuo laminato užrakto konstrukcijos. Vos ne kiekvienas laminato gamintojas nuolat modifikuoja užraktą, todėl truputį skiriasi ir laminato klojimas. Kiekvienoje laminato pakuotėje pridedama instrukcija, kurioje detaliai aprašomas būtent to gamintojo laminato klojimas. Ja ir vadovaukitės. Čia aprašytas laminato klojimas su senesnės kartos užraktais leis Jums suprasti darbų nuoseklumą ir pagrindinius reikalavimus. Jūs galėsite nuspręsti, ar klosite savarankiškai, ar samdysite meistrą. Naujos kartos užraktai leidžia jungti po vieną lentą eilėje, todėl darbas bus lengvesnis nei čia aprašyta. Sąvoka plaukiojančios grindys reiškia, kad laminatas klotas jungiant atskiras lentas užraktais, o ne priklijuojant jas prie pagrindo.
Supakuotas laminuotas grindis sukraukite horizontaliai viduryje patalpos, kurioje jos bus klojamos, palikite 48 valandoms. Tinkamiausia grindų klojimui temperatūra 22 °C, santykinis oro drėgnumas apie 55 %. Medžiagos ir būtini įrankiai: PE-folija (hidroizoliacijai), kaištai atstumui fiksuoti, paklotas, pjūklas, pieštukas, liniuotė.

Paviršius

Plaukiojančios grindys gali būti montuojamos ant bet kurio kieto paviršiaus: betono, asfalto, medžio drožlių plokščių ar lentų grindų. Paviršius turi būti sausas, švarus ir lygus: nelygumai ne didesni nei 3 mm vienam metrui. Nesenai išlietos betoninės grindys turi būti paliekamos išdžiūti. Patalpa gerai ventiliuojama.
Orientaciniai džiūvimo terminai: savaitė džiūvimo kiekvienam grindų sluoksnio storio centimetrui, jei sluoksnio storis iki 4 cm, dvi savaitės džiūvimo kiekvienam grindų sluoksnio storio centimetrui virš 4 cm. Viso 6 cm sluoksnis turi džiūti (1 x 4) + (2 x 2) = 8 savaites, specialistams šis reikalavimas nusakomas kitaip: betono drėgmė neturi viršyti 2,5 % (CM metodas).
Plaukiojančios grindys be tinkamo pakloto – neįmanomos. Jis suteikia tinkamą atramą laminatui ir užtikrina grindų ilgaamžiškumą. Nesvarbu, kokį paklotą klosite, prieš tai būtinai paklokite drėgmę izoliuojančią plėvelę (čia rašoma PE-folija), išskyrus atvejus, kai pats paklotas turi drėgmę izoliuojantį sluoksnį.
Laminato grindys – plaukiojančios grindys. Negalima klijuoti, prisukti, prikalti ar kitokiu būdu (pvz. su durų stabdikliu) pritvirtinti prie pagrindo!
Kilimines dangas reikia pašalinti – netinkamas pagrindas. Einant laminuotu paviršiumi, kai po juo yra kilimas, jaučiamas spyruokliavimas, o tai suardo išpjovos-kaiščio jungtį. Kiliminė danga turi būti taip pat pašalinta ir dėl higieninių priežasčių.
Laminato grindys netinka šlapioms patalpoms – voniai, saunai, rūsiui.
Ant mineralinių pagrindų apsaugai nuo drėgmės PE-folijos juostos dedamos apie 20 cm užklojant vieną ant kitos ir sulipdomos lipnia juosta, o jos kraštai prie sienos užriečiami apie 5 cm. Ant viršaus klojamas paklotas. Jo juostos tik suglaudžiamos, bet nedengiamos viena ant kitos. Ant medinio pagrindo (plokštės, lentos), PE-folija nededama.

Grindinis šildymas

Laminuotos grindys gali būti klojamos ant šildomų grindų su sąlyga, kad vamzdeliai yra ne mažesniame nei 3 cm gylyje nuo grindų paviršiaus ir temperatūra grindų paviršiuje neviršija 27 °C.
Svarbu:

  • prieš laminato klojimą išjunkite grindinį šildymą. Grindų paviršiaus temperatūra neturi viršyti 18 °C prieš, per ir 24 h po klojimo,paklokite drėgmę izoliuojančią plėvelę, paklotą ir laminuotas grindis. Įsitikinkite, ar paklotas tinka šildomoms grindims,
  • 24 h – minimalus laiko tarpas tarp klojimo darbų pabaigos ir grindinio šildymo įjungimo. Venkite staigių temperatūros pokyčių. Keiskite temperatūrą palaipsniui – daugiausiai 5 °C per dieną, drėgmė patalpoje negali viršyti 1,5 % (CM metodas).
Klojimas

Rekomenduojame panelius kloti išilgai nuo pagrindinio šviesos šaltinio.

Pagal sienos nelygumus reikia atpjauti pirmą panelių eilę. Bet prieš tai pamatuokite patalpos plotį ir įvertinkite, koks plotis liks paskutinei panelių eilei. Bet kuris panelis negali būti siauresnis nei 5 cm. Įvertinę tai, pasirinkite pirmos ir paskutinės eilės panelių pločius.

Pradėkite klojimą kairiame patalpos kampe. Panelį dėkite kaiščiu (užrakto atsikišusia dalimi) į sieną ir atitraukite nuo abiejų sienų 12–15 mm, įkišdami kaištus. Atstumo laikykitės ir prie šildymo vamzdžių, laikančiųjų atramų, durų stabdiklių ir t. t. . Nepaisant 48 h aklimatizacijos, laminuotos grindys išliks jautrios drėgmės bei temperatūros pokyčiams ir po suklojimo, t. y. trauksis ir plėsis priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Tam plėtimuisi tarpeliai būtini.

Antrą panelį galu 30° kampu įkiškite į jau gulinčio pirmojo panelio išpjovą ir padėkite lygiai ant grindų. Dėkite kitus panelius iki 1-os eilės pabaigos.

Paskutinįjį eilės panelį tiksliai atsimatuokite. Tam pridėkite jį šalia paskutinio 1-os eilės panelio ir pristūmę galą prie sienos, pažymėkite reikiamą ilgį. Nepamirškite kaišto. Nupjautą panelį pasukite 180° ir prijunkite prie eilės. Kraštų nesugadinsite, jei pjovimo metu dekoratyvinė pusė bus apačioje. Kiekvieną naują eilę pradėkite su prieš tai buvusios eilės panelio likučiu (mažiausiai 20 cm ilgio) arba su puse panelio. Nėra gerai, jei panelis trumpesnis nei 30 cm ar ilgesnis nei 95 cm, o atstumas tarp gretimų siūlių suduriant galais turi būti mažiausiai 30 cm.

Antros eilės panelį dėkite taip, kad 1-os ir 2-os eilės panelių ilgosios pusės gulėtų paraleliai viena ant kitos, bet nebūtų įspaustos, t. y. 2-os eilės kaištis gultų ant 1-os eilės išpjovos. Užraktų surakinti nereikia kol nesudėta visa 2-a eilė kaip tai buvo daroma 1-oje eilėje.

Kai 2-a sukomplektuota eilė jau guli šalia 1-os eilės, reikia 2-ąją eilę pakelti apie 3–4 cm ir pirmą panelį pastumti taip, kad 2-os eilės panelių kaiščiai įsistumtų į 1-os eilės išpjovą. Padėję panelį ant grindų, galutinai užfiksuokite jungtį. Šį veiksmą reikia kartoti išilgai 2-os eilės (užtrauktuko metodas), iki 1-os ir 2-os eilės visi paneliai susijungs vienas su kitu be siūlių ir aukščio skirtumo. Kitų eilių klojimo eiga tokia pat, kaip ir 2-os eilės.

Klojant ilgesnius arba platesnius negu 8 m paviršius, būtina daryti mažiausiai 2 cm pločio tarpus – šilumines siūles. Tik toks laminato klojimas yra teisingas. Šiluminė siūlė turi būti daroma ties kiekviena durų stakta. Siūlės dengiamos profiliais.

Šildymo vamzdžiams gręžiamos 3 cm didesnės angos nei vamzdžio skersmuo.

Medinių durų staktą reikia sutrumpinti tiek, kad po jomis tilptų panelis su 2–3 mm atsarga.

Išklojus visą patalpą, pašalinkite visus kaiščius.

Pabaigai pritvirtinkite prie sienos 40–50 cm atstumu grindjuosčių apkabas ir įkiškite tinkamai supjautas grindjuostes. PE-folijos išlindusius kraštus irgi paslėpkite po grindjuostėm.

Valymas ir priežiūra

Grindis šluokite arba siurbkite siurbliu.

Naudokite tik laminato gamintojo nurodytas valymo priemones. Netinka priežiūros priemonės ir valikliai su aliejumi, vašku. Laminato grindų negalima poliruoti.

Purvą šluostykite tik su gerai išgręžtu skuduru. Išpiltas ir nedelsiant neišvalytas vanduo sugadins grindis! Ypač atsargiai elkitės su ant laminato statomais gėlių vazonais: būtinai naudokite vandens nepraleidžiančius padėklus. Tvirtai įsigėrusius nešvarumus valykite purškiamu valikliu arba acetonu.

Saugokite grindis nuo įbrėžimų arba įspaudimų! Įėjimo vietose padėkite pakankamai didelį kilimą purvui surinkti. Baldų kojas paklijuokite veltinio gabalėliais. Nenaudokite kėdžių su ratukais be apsauginio kilimėlio.