Elektros instaliacijos įrengimas

Elektrikas PalangojeJei patys ėmėtės elektros instaliacijos, tokiu atveju turite atlikti namų darbus. Elektros tinklas namuose instaliuojamas dar prieš atliekant apdailą, nes vėliau ką nors keisti yra sudėtinga ir brangu arba gali atrodyti neestetiškai.

Todėl svarbu iš anksto numatyti, kur ir kokie prietaisai, ypač kurių galia didesnė (indaplovė, skalbyklė, viryklė), bus montuojami. Taip pat svarbu apsispręsti, kur bus darbo kompiuteriu vieta, televizorius, muzikos centras, kur kabės šviestuvai. Nuo to priklausys, kokią užduotį duosite elektrikui. Savo ruožtu jis turėtų parinkti tinkamo skersmens ir savybių laidus, jų jungimo ir skirstymo dėžutes, kištukinius lizdus.

Svarbiausia, kad elektros instaliacija namuose būtų patikima ir saugi. Tai reiškia, kad visi laidai būtų sujungti taip, kad niekada neatsikabintų, nebūtų įsitempę ar nesiremtų į aštrias briaunas, pavyzdžiui, gipskartonio profiliuočius. Jų laidumas turi atitikti galimai naudojamų prietaisų galią. Pavyzdžiui, į virtuvę kurioje paprastai naudojami galingi prietaisai – viryklė, virdulys, mikrobangų krosnelė, indaplovė, virtuvinis kombainas, – turėtų būti atvestas didesnei srovei pritaikytas kabelis negu į miegamąjį, kuriame yra tik šviestuvas.

  1. Šviesos jungikliai montuojami patogiame 90 cm nuo grindų aukštyje.
  2. Kištukiniai lizdai stacionariai buitinei technikai ir elektronikai montuojami 30 cm aukštyje nuo grindų. Darbo vietos ir virtuvės įrenginiams lizdai montuojami virš stalviršio, kur juos patogu pasiekti.
  3. Geriau įrengti 3–5 kištukinių lizdų blokus, negu pritrūkus lizdų tampyti ilgintuvus.
  4. Automatinius jungiklius skirstymo skydelyje patartina montuoti kiekvienam didesnę galią naudojančiam prietaisui atskirai. Taip pat patartina automatinius jungiklius ir instaliacinius kabelius montuoti atskiroms namų zonoms.
  5. Nuotėkio relė vonios zonoje yra privaloma, ypač jeigu naudojate skalbyklę ir džiovyklę.
  6. Nufotografuokite elektros instaliaciją prieš darydami apdailą. Žinosite, kur kalti vinį paveikslui ir nepažeisti laidų.
  7. Patys nemėginkite taisyti elektros instaliacijos, ypač skydeliuose, jeigu neturite reikiamų žinių. Įtampa yra pavojinga – galite sukelti trumpąjį jungimą, sugadinti prietaisus ar nukentėti.